صفحه اصلی/مقالات/مهارت آموزی/مشاغل و مهارت های سبزچیست؟

مشاغل و مهارت های سبزچیست؟

توسعه پایدار مستلزم تدوین یک راهبرد رشد و رفاه است که منابع یک کشور را برای نسل‌های آینده حفظ می‌کند.

این راهبرد باید مطابق با مختصات اقلیمی و تاریخی منطقۀ تدوین شود. شرایط جمعیتی و جنسیتی، شرایط کاری، میزان مهارت‌های عملی موجود، شرایط آب و هوایی، شرایط سیاسی و اقتصادی و عواملی ازاین‌دست، در کنار یکدیگر برای هر جامعه، شرایطی خاص از منظر نیاز به مشاغل سبز ایجاد می‌کند.

مشاغل سبز، یعنی هرگونه کار و شغل شایسته که در حفظ یا احیای کیفیت محیط ‌زیست سهم و نقشی داشته باشد، وجود دارد. اولین قدم درراه توسعه مشاغل سبز بررسی نیازهای جامعه و شناسایی مشاغل سبز بر اساس آن نیازها هست.

انرژی

یکی از حوزه‌های اصلی مشاغل سبز، مشاغل مرتبط باانرژی و به‌خصوص انرژی‌های تجدید پذیر است. منابع اصلی انرژی تجدید پذیر )مثل انرژی باد، انرژی خورشید، تولید انرژی از قوۀ محرکه، انرژی زمین‌گرمایی و زیست سوخت( یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های ایجاد مشاغل سبز و توسعه اقتصاد سبز به شمار می‌رود.

کشاورزی

کشاورزی و تولید غذا بخش مهمی در حوزۀ مشاغل سبز را تشکیل می‌دهد. کشاورزی به‌طور مستقیم با کاربری زمین و کاهش منابع طبیعی مرتبط است و قابلیت اشتغال‌زایی برای تعداد زیادی از افراد به‌خصوص افراد فقیر رادار است. کشاورزی پایدار از طریق تولید محصولات ارگانیک مزایای اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی زیادی به همراه دارد.

آب

بهبود زیرساخت‌های آبی و بازتعریف راهبردهای مدیریت منابع آب مزایای فراوان ای ازنظر اشتغال و سلامت در پی دارد.

شیلات

نزدیک به ۸۷۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در صنعت شیلات شاغل هستند.

جنگل‌داری

اشتغال در بخش جنگل‌داری شامل تمام مشاغل مربوط به کاشت، برداشت و مدیریت پایدار، نوسازی و حفاظت از جنگل همچنین محصولات جنگلی چوبی و غیرچوبی می‌شود. افزایش مشاغل پایدار در بخش جنگل‌داری بخش حیاتی برنامۀ جهانی توسعۀ مشاغل سبز هست، زیرا جنگل‌ها بزرگ‌ترین دفاع در برابر انتشار گازهای گلخانه‌ای به شمار می‌رود.

مدیریت پسماند

مدیریت پسماند و صنعت بازیافت منشأ هزاران فرصت شغلی در حوزۀ مشاغل سبز از قبیل جمع‌آوری زباله، تبدیل زباله به منابع انرژی و فعالیت‌های بازیافتی عظیم می‌باشند. صنایع مرتبط با پسماند طیف زیادی از مشاغل را ایجاد می‌کند که هرکدام به مهارت‌های خاص خود نیاز دارند.

گردشگری

صنایع مرتبط با گردشگری تا اندازۀ زیادی به سرمایه‌های طبیعی وابسته‌اند. برآوردها نشان می‌دهد سالیانه صدها میلیون گردشگر از اماکن خارجی بازدید می‌کنند. مقصد بیشتر این گردشگران کشورهای توسعه‌یافته است. آن‌ها به‌قصد بازدید از اماکن طبیعی مثل صخره‌های مرجانی، سواحل، پارک‌های طبیعی و جنگل‌ها به این کشورهای سفر می‌کنند. هتل‌ها، رستوران‌ها و انواع وسایل نقلیه برای جابه‌جایی گردشگران همۀ منابع سرشاری از این اقتصاد سبز هستند. مشاغل سبز مرتبط با گردشگری می‌تواند به توسعه و استفادهۀ مولد و حفـظ منـابع طبیعی کمک کند.

ساختمان و عمران

ساختمان‌های سبز فرصت‌های بی‌شماری را در حوزۀ مشاغل سبز و نیز بازدهی اقتصادی سریع و بالایی برای سرمایه‌گذاران و حتی ساکنین ساختمان به دلیل بازدهی انرژی و مصالح ساختمانی به همراه دارند. ساختمان‌های آینده با کاهش اثرات گازهای گلخانه‌ای بزرگ‌ترین ظرفیت را برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی دارند.

حمل‌ونقل

خودروها با تولید گازهای مخرب تأثیر بسزایی در تخریب محیط‌زیست دارند.با استفاده از سوخت‌های جایگزین و توسعه فنّاوری هیبریدی و اصلاح رفتارهای رانندگی ظرفیت بزرگی در این حوزه به وجود می‌آید.

توسط |1398-02-14T21:45:14+04:30فروردین 29ام, 1398|مقالات, مهارت آموزی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده:

محمدرضا نصیری

ثبت ديدگاه