نقش بورس در نظام اقتصادی

 بورس یک بازار است که انواع دارایی در آن مورد خرید و فروش قرار می گیرد. البته بازاری که ما از آن با عنوان بورس صحبت می کنیم با بازارهای متداول مثل بازارهای طلا، خودرو، فرش و دیگر بازارها که اغلب شما با آن ها آشنایی دارید تفاوت های عمده ای دارد. شاید بتوانیم رسمی بودن، شفافیت و برخورداری از پشتوانه ی محکم قانونی را مهمترین تفاوت های بورس با بازار های سنتی بدانیم. به این معنا که اولا بورس بر خلاف بازارهای سنتی یک بازار کاملا رسمی است و خرید و فروش در آن بر اساس قوانین، مقررات و ضوابط مشخص و نظام مند انجام می شود.

تفاوت دوم بورس با بازارهای سنتی شفافیت بالای بورس است. به این معنا که وقتی شخصی تصمیم به خرید یا فروش سهام یک شرکت در بورس میگیرد به راحتی و تنها صرفا با دسترسی به اینترنت می تواند به همه ی اطلاعات مربوط به آن شرکت دسترسی داشته باشد. و بعد از بررسی کامل این اطلاعات درباره ی خرید یا فروش سهام آن شرکت تصمیم گیری کند. و این درحالی است که بازار های سنتی از چنین شفافیتی برخوردار نیستند.

تفاوت سوم بورس با بازارهای سنتی هم به برخورداری فعالان بورس از پشتوانه ی قانونی مربوط می شود. به خاطر این که به دلیل اهمیت فوق العاده ی بورس در نظام اقتصادی کشور، قانون گذار قوانین، مقررات و ساختارهای لازم را برای حفظ حقوق سرمایه گذاران در بورس در نظر گرفته است. تا سرمایه گذاران با اطمینان خاطر از عدم بروز اتفاقاتی مثل سواستفاده، کلاهبرداری و دیگر موارد در این بازار سرمایه گذاری کند. مزیتی که در بازار های سنتی وجود ندارد.

از تفاوت های بورس با بازارهای سنتی که بگذریم، بهتر است اشاره ای هم به نقش بورس و به طور مشخص بورس اوراق بهاداردر اقتصاد جامعه داشته باشیم. اشاره کردیم که به علت اهمیت بالای بورس در اقتصاد کشورها، قوانین و مقررات متعددی در زمینه بورس و حمایت از سرمایه گذاران این بازار در همه جای دنیا به تصویب رسیده است و اجرا می شود. اما چرا بورس تا این اندازه در نظام اقتصادی کشورها اهمیت دارد؟

فرض کنید شرکتی پس از انجام مطالعات کارشناسی به این نتیجه رسیده است که با افزایش تعداد خطوط تولید خود می تواند محصول جدیدی را به بازار عرضه کند. طبیعتا موفقیت شرکت در راه اندازی خط تولید جدید منجر به افزایش میزان تولید، فروش و سودآوری شرکت ایجاد فرصت های شغلی بیشتر، خودکفایی در عرصه ی ملی و در نهایت رشد و رونق اقتصادی می شود.

اما شرکت برای راه اندازی خط تولید نیاز به سرمایه دارد. بنابراین سوال اصلی این است که سرمایه ی مالی مورد نیاز برای راه اندازی این خط تولید چگونه باید تامین شود؟

یک راه متداول مراجعه مسئولان شرکت به بانک و دریافت تسهیلات بانکی است. این روش از نظر زمانی معمولا فرایندی زمان بر و طولانی است و هزینه ی بالایی را به شرکت تحمیل می کند. چون شرکت در صورت دریافت تسهیلات باید سود تسهیلات را به بانک پرداخت کند و نرخ سود هم معمولا قابل توجه است. بنابراین با این روش ریسک شرکت هم تا حد زیادی افزایش پیدا می کند.

اما در کنار این روش، روش دیگری هم وجود دارد که تامین مالی از طریق بورس اوراق بهادار است. در این روش شرکت می تواند در صورت پذیرش در بورس طرح توجیهی خود را برای راه اندازی خط تولید جدید به بورس ارائه کند. در صورتی که کارشناسان بورس تشخیص بدهند که طرح ارائه شده از نظر میزان سودآوری و سایر شرایط طرح قابل قبولی است، به شرکت اجازه می دهد تا با عرضه و فروش سهام جدید، به سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار، منابع مالی مورد نیاز خودش را برای راه اندازی پروژه هایش تامین کند.

به این ترتیب از یک سو شرکت توانسته با سهیم کردن دیگران در طرح خودش، به راحتی تامین مالی کند و از سوی دیگر سرمایه گذارانی که طرح شرکت را سودآور تشخیص داده اند توانسته اند با خرید سهام آن شرکت هرچند به میزان بسیار کم، اما با سرمایه ی اندک در یک طرح سودآور و ملی شریک بشوند. و نتیجه ی چنین مشارکت موثری قطعا رشد و شکوفایی اقتصاد کشور خواهد بود.

توجه به این نکته ضروری است، چون سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار بعد از بررسی و تحلیل اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت ها، سهام شرکت های سودآور و دارای عملکرد قابل قبول را انتخاب می کنند. بنابراین بورس در واقع با ایجاد فضای رقابتی باعث می شود که شرکت های موفق و سودده بتوانند از طریق فروش سهام به تامین مالی بپردازند و برعکس شرکت های زیان ده، به طور خودکار از گردونه خارج شوند. تا اختصاص منابع به صورت مطلوب و بهینه انجام شود. امری که به نوبه ی خود رونق اقتصادی را به دنبال دارد.

به همین علت است که کشورهایی که دارای بورس تکامل یافته تر هستند، توانسته اند رشد اقتصادی بیشتری را تجربه کنند.

  • چرا آموزش مالی برای همه ضروری است؟

چرا آموزش مالی برای همه ضروری است؟

آموزش مالی مهم‌ترین دوره‌ی آموزشی است که هر فرد برای به‌دست‌آوردن امنیت مالی در آینده به آن نیاز دارد. شما تنها فردی هستید که می‌توانید بهترین تصمیمات مالی را برای زندگی خود بگیرید. با [...]

  • آموزش رایگان بورس

دوره آموزش رایگان صوتی آشنایی با بورس

مدیر کار برای عزیزانی که وقت خواندن کتاب و مقاله و یا نگاه کردن به ویدئو های آموزشی بورس ندارند آموزش رایگان فایل های صوتی را آماده کرده است تا شما [...]

در باره نویسنده:

محمدرضا نصیری

ثبت ديدگاه