صفحه اصلی/آموزش تحلیل تکنیکال/درس های آموزش تحلیل تکنیکال ۲(انواع نمودارها)

درس های آموزش تحلیل تکنیکال ۲(انواع نمودارها)

فصل دوم : انواع نمودار ها در تحلیل تکنیکال

اساس تحلیل تکنیکی بر نمودارها استوار است. بدون نمودار قیمت یک سهم ، تحلیل تکنیکی محتوای خود را از دست می دهد. سرمایه گذار با استفاده از انواع نمودار قدرت تجسم وضعیت گذشته تا حال سهم یک شرکت را پیدا خواهد نمود.

در تحلیل فنی ، نمودار ها مشابه نمودارهایی هستند که شما در هر زمینه تجاری می بینید. یک نمودار به زبان ساده ، یک نمایش گرافیکی از مجموعه ای از قیمتها در یک بازه زمانی مشخص است. مثلا ، یک نمودار ممکن است تغییرات قیمت یک سهام را در یک دوره یکساله نشان دهد و در این صورت هر نقطه روی نمودار قیمت نهایی روزی را نشان می دهد که سهام در آن معامله شده است.

براساس توافق قیمت سهم و حجم معاملات بر روی محور عمودی و زمان بر روی محور افقی نشان داده می شود. در محور زمان تقسیم بندی می تواند از بازه ۱ دقیقه تا ده ساله متغیر باشد که بر حسب بازه مورد استفاده کاربرد دارند اعم از تحلیل های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت.

نمودار خطی1

پرکاربرد ترین و معروف ترین نمودارها ، عبارتند از :

  1. نمودار خطی
  2. نمودار میله ای
  3. نمودار شمعی

نمودار خطی Line chart

نمودار خطی ساده ترین نوع نمودار می باشد که از به هم پیوستن قیمت های بسته شدن (Close) روزانه یک سهم در طی یک دوره معین شکل می گیرد. با وصل شدن قیمت های پایانی به هم ، ما می توانیم حرکت کلی قیمت یک سهم را در یک بازه زمانی مشخص مشاهده کنیم .

نمودارهای خطی هیچ اطلاعات تصویری از بازه تجاری نقاط منحصر به فرد مانند بالاترین قیمت ، پایین ترین قیمت یا قیمت ابتدا به ما نمی دهد. به هر حال ، قیمت نهایی اغلب در مقایسه با قیمت های بالا و پایین در یک روز در داده های بازار سهام ، مهمترین قیمت است و بههمین دلیل ، تنها کمیتی است که در این نمودار مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته مثبت این نمودار سادگی آن است. همچنین نمودار خطی در هم ریخته نیست و به آسانی دید خوبی از نوسانات قیمت سهم را نمایش می دهد. نکته منفی این نمودار این است که تحلیل گر نمی تواند نوسانات سهم در یک دوره خاص را مشاهده کند. مثلا این نمودار قابلیت نمایش قیمت های باز شدن ، پایین و بالا یک روز سهم را ندارد.با اتصالی که این خطها برقرار می کنند ، ما می توانیم حرکت کلی قیمت برای سهام یک شرکت را در یک زمان معین مشاهده نماییم .

نمودار خطی قیمت جهانی طلا

نمودار میله ای Chart Bar

نمودار میله ای روی نمودار خطی بسط می یابد و چند بخش اطلاعاتی کلیدی تر را نیز به هر یک از نقاط داده ها می افزاید .نمودار میله ای همزمان قیمت باز شدن و بسته شدن نشان می دهد .

پایین ترین نقطه میله کمترین قیمت معامله شده در آن بازه زمانی و بالاترین نقطه میله بیشترین قیمت را نشان می دهد . بنابراین میله عمودی محدوده معاملاتی قیمت را تعیین می کند . خط کوچک افقی در سمت چپ میله قیمت باز شدن و در سمت راست قیمت بسته شدن را نشان می دهد . زیر مثالی از نمودار میله ای نشان داده شده است .

چارت بار وسین
توجه
نمودارهای میله ای “ OHLC ” هم نامیده می شوند . ( مخفف Close the and, Low the , High the , Open قیمت باز شدن ، بالا ، پایین و بسته شدن)
نمودار میله ای

اینجا مثالی از یک میله قیمت آمده است :

Open : خط کوچک افقی در سمت چپ که قیمت باز شدن را نشان می دهد .

High : بالاترین قسمت میله که نشان دهنده بالاترین قیمت در آن فریم زمانی است .

Low : پایین ترین قسمت میله که نشان دهنده پایین ترین قیمت در ان فریم زمانی است.

Close : خط کوچک افقی در سمت راست که قیمت بسته شدن را نشان می دهد .

چنانچه قیمت باز شدن سهم بالاتر از قیمت بسته شدن آن باشد ، نشان دهنده کاهش قیمت آن سهم در طی دوره معامله می باشد. اگر قیمت باز شدن پایین تر از قیمت بسته شدن باشد نشان دهنده افزایش قیمت آن سهم در طی دوره معامله می باشد.

نمودار شمعی Candlesticks

نمودار کندل استیک

نمودار شمعی (Candlestick)یکی از پر کاربردترین نمودارها می باشد که در واقع نسخه تکامل یافته نمودار میله ای است. از این نوع نمودار ژاپنی ها در قرن هجدهم استفاده کردند .

نمودارهای شمعی همان اطلاعات نمودارهای میله ای را به ما می دهند ، اما در قالب گرافیکی. نمودار شمعی از دو بخش بدنه اصلی و سایه تشکیل شده. بدنه اصلی شمع نشان دهنده قیمت آغاز و پایان معامله است و بخش دیگر شامل دو خط است که به سایه مشهور شده است. خط بالایی را سایه بالایی و خط پایینی را سایه پایینی میگویند. از این رو دامنه نوسانات سهم در طول دوره زمانی مورد داد و ستد توسط سایه ها نمایش داده می شود.همانطور که در نمودار میله ای هر میله نشان دهنده تغییرات قیمت در یک بازه زمانی بود، در نمودار کندل استیک Candlestick نیز هر کندل نشان دهنده قیمت باز شدن،بسته شدن، قیمت حداکثر و قیمت حداقل در بازه زمانی مورد نظر است. همانطور که در شکل ظاهری یک کندل مشاهده می کنید، هر کندل شامل یک قسمت پهن(بدنه یا Body (و دو خط نازک در بالا و پایین (Shadow)است. فاصله بین قیمت Open و قیمت Close بدنه را تشکیل می دهد و قیمت High و Low راخط های باریک (سایه و Shadow نیز خوانده می شوند) نمایش می دهند.

کندل استیک الگوی شمعی ژاپنی
توجه
 اگر قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن باشد ، یک شمع توخالی یا سفید کشیده می شود .
 اگر قیمت بسته شدن پایین تر از قیمت باز شدن باشد یک شمع تو پر یا سیاه کشیده می شود .
 قسمت توخالی یا رنگ شده شمع ” بدنه اصلی ” یا بدنه نامیده می شود .
 خطوط باریک واقع در بالا و پایین بدنه قیمت سقف و کف را نشان می دهند و فتیله ها نامیده می شوند .
 بالاترین نقطه فتیله بالایی ” سقف ” است .
 پایین ترین نقطه فتیله پایینی ” کف ” است .

نمودارهای شمعی با استفاده از قیمتهای باز شدن ، بسته شدن و سقف و کف شکل می گیرند .نمودارهای شمعی بهتر از بقیه نیستند ، بلکه فقط واضح ترند.منظور از واضح تر آن است که با این نمودارها قیمت های بالا و پایین روز به سرعت و سادگی تشخیص داده می شود.هنگامی که قیمت صعودی باشد ، بدنه شمع سفید و هنگامی که قیمت نزولی باشد بدنه شمع سیاه می باشد. گاهی اوقات به جای نمایش سیاه و سفید شمع های ژاپنی آن ها را به صورت رنگی نشان می دهیم. برای این کار ما به راحتی سفید را با سبز و سیاه را با قرمز جایگزین کردیم . این بدان معناست که اگر قیمت بسته شدن از باز شدن بیشتر باشد بلوک سبز رنگ است و اگر قیمت بسته شدن از باز شدن کمتر باشد بلوک قرمز رنگ است.

نمودار الگوی شمعی ژاپنی
قسمت اول – آشنایی با تحلیل تکنیکی
قسمت سوم – سطوح حمایت و مقاومت
توسط |1398-04-08T10:58:01+04:30تیر 7ام, 1398|آموزش تحلیل تکنیکال|بدون ديدگاه

در باره نویسنده:

محمدرضا نصیری

ثبت ديدگاه